Koncerty sú pre mňa čerešničkou na torte (2005)

Hoci sa náš rozhovor s členom železného jadra Elánu Janom Balážom zrodil počas jedného daždivého dňa, otázky a odpovede sú skutočne pestré. Posúďte sami – téma leto a oddych, rada pre začínajúcich gitaristov, ľudí žijúcich s elánom potešia informácie o aktuálnych elánovských projektoch a pre skalných fanúšikov tu máme drobné odhalenie na záver. A to všetko v jednom letnom rozhovore!

Koncerty, nové CD

 • Pred pár dňami sa objavil prvý singel z pripravovaného albumu Elánu. V akom štádiu je jeho nahrávanie? Môžete nám prezradiť, na koľko Vašich skladieb sa môžu fanúšikovia tešiť?

Z nového albumu sme zatiaľ nahrali len jednu pesničku, ktorá vyšla ako singel. Až od začiatku budúceho týždňa (4. júla 2005) sa „nasáčkujeme“ do štúdia a budeme aranžovať a nahrávať ďalšie piesne, aby sme mohli album niekedy v septembri vydať. Ja osobne mám pre tento album pripravených šesť vecí, takže uvidíme, ako to celé dopadne.

 • Blíži sa koncertné turné Elánu. Tešíte sa, aké sú Vaše očakávania?

Po tých rokoch už človek vie, čo má očakávať, takže nejaké prekvapenia ma zrejme už nečakajú. Pri takýchto podujatiach je hlavne dôležité všetko dobre pripraviť a zabezpečiť, a koncerty sú potom už len akousi čerešničkou na torte. Myslím, že aj tieto, ak sa všetko dobre pripraví, budú dobré a úspešné.

 • Nedávno ste vystupovali v Londýne. Aký bol tento – zrejme netradičný – koncert?

Hrali sme vo väčšej divadelnej sále, bolo tam asi tak 1000-1500 ľudí a myslím, že koncert sa vydaril, ľuďom sa to páčilo.

 • Ste známy tým, že si rád vychutnáte dobrú cigaru. Využili ste návštevu Londýna aj na nákup cigár?

V Londýne určite nie je problém čokoľvek kúpiť, nie je to však pre mňa až tak centrum predaja cigár. Skôr som si tam prezrel niekoľko hudobných obchodov, navštívil som múzeum moderného umenia.

 • Máte nejaké obľúbené pódium, kde vždy rád vystupujete? Aké zážitky z koncertných šnúr Vám najviac utkveli v pamäti?

Zážitkov z koncertovania je veľa, vznikali aj rôzne paradoxné situácie, ako napríklad raz v Štrbe, kde sme mali vystúpiť na novopostavenom štadióne. Namiesto pódia tam však bolo len pár dosiek a pred nimi jama, takže koncert musel byť zrušený. A v pamäti určite zostáva megakoncert na Letnej, kde sme hrali pre obrovským počtom ľudí, na veľkom pódiu – to je zase opačný extrém.

Hudba a gitary

 • Aké boli Vaše hudobné začiatky?

Od siedmich rokov som hral na husle a od štrnástich na gitaru.

 • Ako ste sa naučili hrať na gitare, učil Vás niekto? Čo by ste poradili začínajúcim gitaristom?

U nás na dvore, na Račianskom mýte, boli chlapci, čo hrali už v tej dobe na gitaru v kapelách a veľa som sa naučil práve od nich. Pre začínajúceho muzikanta je dobré jednak aby veľa cvičil a trénoval, a tiež aby sa chodil pozerať, ako hrajú tí druhí.

 • Ste autorom hudby k piesni Neviem byť sám, podľa ktorej sme pomenovali aj náš magazín. Aký máte k tejto skladbe vzťah?

Túto pesničku sme nahrali tak, že nebola hneď súčasťou niektorej platne, vyšla až neskôr na výberovke, ktorá sa tiež volala Neviem byť sám. Myslím, že je to celkom úspešná vec a dobrá pieseň. Neskôr sme si to tak medzi sebou pozmenili na „neviem piť sám“ (smiech).

 • V súčasnosti sa v koncertnej zostave Elánu objavujú až traja gitaristi. Ako vnímate túto zmenu, napríklad v porovnaní s obdobím, keď ste boli v kapele jediným hráčom na gitaru?

Zmena ja hlavne v tom, že výsledný zvuk piesní je lepší, bohatší. V štúdiu väčšinou nahrávame viac gitár, samozrejme na koncerte môžem zahrať iba jednu. Takto každý zahráme svoj part.

 • Zaujímalo by nás, či si aj v súkromí občas vezmete do ruky gitaru a zahráte si len tak – pre vlastné potešenie?

Ani nie, nie som ten typ, že by som napríklad pri táborovom ohni zobral gitaru a hral, napokon ani som sa nikdy takéto piesne nenaučil. Gitara je pre mňa skôr tvorivý nástroj. Keď ju vezmem do ruky, tak preto, aby som cvičil – pred koncertom či nahrávaním je to nutnosť, alebo aby som skladal nové pesničky.

Leto, oddych

 • Zostaňme ešte pri hudbe. Čo rád počúvate, máte obľúbenú skupinu?

Spektrum hudby, ktorú počúvam, je naozaj široké, nedá sa povedať, že by som mal len jeden obľúbený štýl. Takisto mám veľa obľúbených skupín. Myslím, že každý z nás má rád určitú hudbu, ktorú si vypočuje alebo si pri nej dá hlasnejšie rádio.

 • Aké sú vaše hobby, záľuby – alebo, čo robí kapelník, keď kapela nehrá?

Keď Elán nehrá, tak jazdím závodne autá, túto sezónu som musel vynechať kvôli projektom s kapelou, ale v minulej sezóne som získal titul vicemajstra Slovenska vo svojej triede, čo je veľký úspech. Ďalej sa veľmi rád potápam, jazdím na snowboarde, hrám tenis, takže sa snažím relaxovať športom.

 • Hoci to v deň konania nášho rozhovoru tak nevyzeralo, je tu leto. Aký je Váš obľúbený letný nápoj?

Čo sa týka alkoholických nápojov, tak je to biely strik, ale v opačnom pomere – teda 1 diel vína a dva diely sódy. Z nealkoholických nápojov je to klasická kofola.

 • S letom sa neodmysliteľne spája relax. Ako ste na tom vy, chystáte sa niekam načerpať novú energiu?

Počas leta máme veľa aktivít s Elánom, takže nebudem mať čas na dovolenku. Po skončení turné by som sa však rád šiel na týždeň niekam potápať.

 • Otázka na záver: zrejme nielen my, Mišovia, sme si všimli, že na obale dvoch posledných elánovských albumov ďakujete „zelenému ostrovu za inšpiráciu“. Čo je to, ten váš zelený ostrov?

Je to zelený, keltský ostrov zvaný Írsko, a robia tam výbornú whisky.

Mišovia, júl 2005

Mišovia

Spisovateľ a Blogger

Súvisiace príspevky:

nebysa.sk © 2023 | designed by Michal Lukáčik