Virtuálne múzeum Elánu - www.nebysa.com
   Domov Foto-koncerty Foto-ostatné Antikvariát Rarity Novinový stánok Hlavná pokladňa NeBySa-retro
17/09/2021 00:37   
Menu
Domov
Fotogaléria
Foto-koncerty
Foto-ostatné
Antikvariát
Populár
Rarity
Novinový stánok
Hlavná pokladňa
Plagáty

Informácie
Hľadať
Užívatelia
Kontakt

Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaný členovia: 48
Najnovší člen: gfru
Posledné články
Stále viem len to isté
PARDON exclusive
Juraj Farkaš: Elán m...
Ako sme Východnej popod sukne nazreli
Kamaráti, ktorí pravidelne navštevujú folklórne festivaly, ohrnovali nad Východnou nos. Vraj je to už príliš skomercionalizovaná záležitosť, oni uprednostňujú komornejšiu Detvu. Môj prvý dojem z festivalu im v duchu dával za pravdu. Mal som skôr pocit, že som vošla na sobotnú burzu. Na lúke hneď za centrálnym vchodom porozkladali svoje šiatre plné tržnicových handier stánkari, ktorých nájdeme po celej republike. Sem smerovali prvé kroky mnohých účastníkov. Na druhej lúke bol raj pre tých, ktorí sa na Východnú prišli najmä dobre najesť a ešte lepšie napiť. Aj ich bolo nemálo. Mnohým sa ligotali oči a znalosť ľudových piesní demonštrovali najmä čo najhlasnejšou interpretáciou. Ale bola tu aj tretia lúka. A na tej bol, našťastie, najväčší stisk. Lebo práve tu bilo srdce festivalu.

AKO SA PERNÍKY KRIESILI

Tradičným podujatím na Východnej je Jarmok ľudových remesiel. Dá sa nielen kupovať, ale aj sledovať, ako sa rodí bačovský plstený klobúk, vyrezáva medveď na javorovom črpák, či šúľajú pravé slovenské cigary. Takmer zabudnuté debnárske remeslo pripomínal Bohuš Račko z Pribyliny. Techniku výroby sa naučil od starých majstrov, no keďže debnárske výrobky dnes už nemajú praktické využitie a ich výroba je veľmi náročná, zhotovuje iba modely. Je to až 16 rôznych nádob s ľubozvučnými názvami ako dbanka, šechtár, geleta, ľagvica, járt, šafel, či putňa. Vyučený strojár je známy aj ako výrobca valašiek s bohato vyzdobenými poriskami, praciek, spôn a v poslednom čase aj výrobkov z kože.

Cyril Ganžala z Pohorelej je z ovčiarskej rodiny. Muži sa v nej živili chovom a pasením oviec, sami si vyrábali bačovský riad. Od otca a deda pochytil majster Ganžala tradície pastierskeho rezbárskeho umenia. Od roku 1982 vyrába črpáky pre ÚĽUV. Nepotrebuje výtvarníka, všetky sú jeho vlastnými námetmi. O ľudové remeslá sa zaujímajú aj najmladší. Učni cukrári – pernikári z Nitry chcú nielen zdobiť perníčky, ale aj vzkriesiť remeslo starých medovnikárov – vtláčanie medovníkov do drevených foriem – ktoré na Slovensku patrí medzi zaniknuté. Začali tým, že sa pod dozorom skúseného majstra sami pokúšali vyrezať medovníkovú formu podľa starodávnych vzorov.

AKO BABKY UJÚKALI MIMO PLÁNU

Samozrejme, najväčším magnetom sú folklórne vystúpenia. Spomenúť všetky je nemožné. A tak aspoň najväčšie tohtoročné ťaháky. Na prvý pohľad nesúrodé skĺbenie rockerov a ľudových tanečníkov. Teda konglomerát Elán – Lúčnica. Že to však ide celkom pekne dohromady, si vyskúšali v Bratislave, Košiciach, dokonca i pred vypredanou pražskou Lucernou. A Tam okolo Levoče na nôtu We will, we will, rock you, fungovalo aj na Východnej. Dokonca tak, že pritiahlo desaťtisíc divákov, z ktorých podstatná časť sa na nemalú radosť organizátorov posúvala bližšie a bližšie k pódiu. A čo si o skĺbení myslia samotní aktéri? Ján Baláž: „Myslím si, že moderná hudba je v podstate to, čo bol kedysi folklór. Pesničky, ktoré si ľudia spievajú tak, že si ich vymýšľali a spievali naši predkovia. Je to len novodobý spôsob vyjadrovania sa.“ Keď sme sa na názor spýtali čistokrvnej lúčničiarky, čo čert nechcel, narazili sme na jedinú Moravanku v súbore, Alicu Nojmanovú. Študuje na VŠMU a v Lúčnici je už piaty rok. Absolvovala všetky spoločné vystúpenia a priznala, že hoci je Elán v Lúčnici obľúbená kapela, boli spočiatku obavy, či pôjdu dohromady. Ako sa ukázalo, neopodstatnené. A čo Alicu priťahuje na slovenskom folklóre? Že je temperamentnejší a viac sa pestuje a udržuje než v Čechách.
Druhým vrcholom bol sprievod Východnou. Jeden kilometer pochodovala asfaltovým chodníkom najbizarnejšia mätež krojov z celého sveta. Temperament sa dal merať aj podľa ich prístupu k prizerajúcim sa. Niektorí boli štedrí, rozhadzovali perníčky. Iní, neodbytní, potiahli vás do tanca, nedbajúc na prípadné vzpieranie sa. Novozélandčania ochotne pózovali v objatí so slovenskými domorodkyňami a Senegalčanom sa neveľmi páčilo, keď im rúči slovenskí junáci s prílišnou vervou probovali blany krehkých bubienkov. A keď jeden z fotografov, na oku fotoaparát s teleobjektívom, neodhadol, že rebriňák s koňmi má už doslova pred nosom, poplašené vezúce sa babky ujúkali celkom mimo plánu. Páčili sa deti z celého Slovenska pasujúce sa s Kriváňom a od záverečného galaprogramu Čas dozrievania prichodí k nám, neodradil ani dážď. Ten sa, mimochodom, Východnej po celý čas vyhýbal, hoci sivé mraky spochybňovali už úspech sobotného sprievodu. Napokon sa pod dáždnikmi odkrútilo iba záverečné vystúpenie. No keďže išlo o výber toho najlepšieho, čo bolo potancované a pospievané na doštených pódiách tohtoročnej Východnej, na mokrých lavičkách nebol problém vytrvať.


Barbora Dvořáková, SME, 9.7.1996
Komentáre
Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Prihlásenie
Meno (nick)

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Shoutbox
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridať správu.

gfru
09/12/2015
ahojte, nemá niekto na kazete nahraný jožov video príspevok zo Slávika z roku 2000?

Stevo
08/10/2011
Ahoj. Pozdravujem všetkých elánistov a som rád, že som objavil stránku ktorá spája ľudí "rovnakej krvnej skupiny":-)

zuzuant
27/06/2011
prosím Vás ľudia bola som na koncerte v BN a chcem sa spýtať nevie niekto meno kameramana ktorý kameroval pod pódiom? myslím že bol aj v Pardubiciach...ďakujem moc by ste mi pomohli smiley

Tomas88
28/02/2010
Dávnejšie tu padla otázka, kto naspieval Vodu... v angličtine. BOl to Anthony Field a link na stiahnutie mp3 je v našom NeBySa fóre.

sora
25/01/2010
ahoj,zdravím všechny elánisty.V dubnu nám konečně víjde nové cd

Tomas88
09/11/2008
ahoj, nie som si v tomto momente istý, kto ju naspieval, ale ak chceš, môžem ti ju poslať ripnutú do mp3 z videoklipu z DVD Fontána pre Zuzanu III

kubo
06/11/2008
Ahojte vseci.Neviete nahodou kto naspieval pesničku:Voda čo ma drží nad vodou v angličtine a kde by som ju mohol zohnať?

Jarecny
04/11/2008
DAKUJEM ZA RARITY, TESIIIIIM

mountain_lover
24/10/2008
výborná vec smiley

MisoD
23/10/2008
Do sekcie rarity dnes pribudla kompletná publikácia 15 rokov piesní o láske alebo Elán, to je... takže opäť niečo nové na čítaniesmiley

Archív shoutboxu