Virtuálne múzeum Elánu - www.nebysa.com
   Domov Foto-koncerty Foto-ostatné Antikvariát Rarity Novinový stánok Hlavná pokladňa NeBySa-retro
16/09/2021 23:47   
Menu
Domov
Fotogaléria
Foto-koncerty
Foto-ostatné
Antikvariát
Populár
Rarity
Novinový stánok
Hlavná pokladňa
Plagáty

Informácie
Hľadať
Užívatelia
Kontakt

Kto je Online
Hostí Online: 1
Žiadny člen nie je Online

Registrovaný členovia: 48
Najnovší člen: gfru
Posledné články
Stále viem len to isté
PARDON exclusive
Juraj Farkaš: Elán m...
Excelentní kytarista hledá pod vodou krásný svět

Excelentní kytarista hledá pod vodou krásný světŽelezné jádro slovenské kapely Elán bylo vytaveno v roce 1980. Od té doby stojí vedle baskytaristy a zpěváka Joža Ráže kytarista a skladatel JANO BALÁŽ. Na svědomí má nejeden elánovský hit a jako zpěvák si střihnul nezapomenutelnou Ulici či Bosorku. Na zatím posledním albu ELÁN 3000 zpívá skvělou rockovou vypalovačku Ešte nie.

Teď si můžeme vychutnávat tajemství, co z jeho dílny se objeví na cédéčku Tretie oko. Dočkáme se v září dvacátého, stejně tak jako MEGAKONCERTU Elánu na Letné. S Janem Balážem jsme si povídali hned po tiskové konferenci a začali trochu po vzoru Banánových rybiček.Jak přežíváte módní trendy?
Pokiaľ sú pekné manekýnky, tak veľmi dobre.
A když se nebudeme bavit jen o oblečení...?

Ale já som taký normálny konzument ako každý iný človek, niečo sa mi páči, niečo sa mi nepáči, fakt to beriem ako každý druhý človek.


Kapela Elán je na výsluní přes 20 let, jak přežíváte úspěch a popularitu?
Zatiaľ v plnom zdraví.
Podívejme se na to z druhé strany. Co neúspěch?

Ale iste, je to len obrátená strana úspechu.

V souvislosti s vámi mě ovšem napadá, jak přežít záliby, neboť jste milovníkem rychlých aut, motorek, někde jsem četla, že se rád potápíte... Láká vás ten adrenalin?

Mňa tie veci skrátka bavia. Rád jazdím so závodnými autami. Myslím si, že celkom úspešne. Naposledy som bol čtvrtý na Mezinárodných majstrovstvách ČR v Moste, takže pohoda. Potápanie? Si nemyslím, že potápanie je až taký adrenalin. To je jeden krásný svet pod vodou, ktorý, kým si človek vychutná, tak má silný emocionálný zážitok. Já nerobím nijaké extremné potápanie, potápam sa v rámci všetkých tých pravidiel, ktoré treba dodržiavať. Snažím sa nájsť miesta, kde je krásne, pozerať si ten svet pod vodou.
Kde vás to tedy nejvíc vzalo u srdce?

Naposledy, v marci, som bol na Kube. Tam to bolo ozaj krásné, aj žraloky som videl, barakudy...
A pustili vás domů... Ještě k těm autům, máte nějaký sen, auto, které byste prostě chtěl mít?
Nikdo som sa nad tým nezamýšlal, že také auto by som si chcel kúpiť.
Svého času jsem měla na ledničce červené ferrarri...

To nie je zlá značka, ferrarri, ale nesnívám o takých autách, lebo nie sú využitelné v civilnom živote. Mňa auto zaujímá len z hladiska kvality a využitia pre mňa a moje potreby. Napriek tomu, že vlastním aj športovú alfu, najradšej jazdím vannom, mám v tom pohodlie a môžem, kým idem na dovolenku, všetko doň naložiť.


Zajímavá debata proběhla v ČT ohledně kvality pop hudby a zejména její nabídky ve veřejných sdělovacích prostředcích. Jak vnímá jeden z nejlepších kytaristů, skladatelů nabídku ve slovenských rádiích? Jak si tam stojí slovenská hudba?

Já si myslím, že na Slovensku je to ještě větší problém, lebo v Čechách už niektoré rádiá pochopili, že ľudia nemôžu neustále počúvať a vstrebávať do seba hudbu, ktorá vzniká niekde inde. Že hudba nie je iba o hudbe ale aj o nejakom vyjadrení sa. Je to vidieť na niektorých médiach, že keď začnú používať tuto jazykovo zrozumiteľnú hudbu, tak dokonca získávajú na popularite a na Slovensku, ešte stále si myslím, to niektoré rádia nepochopili a volia tie svetové rebríčky a strácajú popularitu.


Myslíte, že na kvalitu populární hudby má vliv, řekněme, režim, doba, ve které vzniká? Mám na mysli debaty o tom, že snad někteří zpěváci a kapely prostě hráli za komunistů a tím pádem by jejich hudba neměla být k poslouchání. V médiích zaznamenáváme comebacky zpěváků a hodně se hrají hity uplynulých let...

Tie kapely, ktoré hrali za komunistov, boli asi rovnako zlé ako špičkoví športovci za komunistov. Toto je taký neobjektívný názor, lebo či kapely, či umelci iného rangu, športovci, prosto tí, čo na akýsi vrchol dosiahli, nejakú robotu odviedli. Nedá sa povedať, že boli zlí a že sa to nedá. Život ukazuje práve naopak, že väčšina tých, čo boli ozaj špičkoví, sú aj dnes špičkoví, nezávisle na režim. Režim nevytvorí umelca, ale ani ho neumlčí.

Co vy rád posloucháte?
Počúvam v podstate takmer všetko, od vážnej hudby po rockovú. Keď je to dobrá hudba, rád si to vypočujem.

Jako autor hudby spolupracujete teď s jinými interprety než jen s vaší domovskou kapelou Elán?
Veľmi zriedka.
Hodně se spekuluje o budoucnosti Elánu. Třeba poslední deska, jediný Megakoncert... Jožo Ráž stále říká, že Elán neskončí nikdy. Možná vám hrozí, že tu budete pořád, jako Beatles... Jak to vidíte vy s budoucností kapely?

Elán je Elán a akou formou bude žiť, to ešte presne neviem definovať.

Kromě té múzy hudební si jinou múzu k tělu nepřipouštíte?
Občas trochu fotografujem. Ale sám pre seba. Nemám ambiciu robiť vehlasného umelca. Fotím si niektoré veci a ukladám si to.Sedl jste někdy někomu na lep?
To sa mi stalo samozrejme veľakrát v živote, keď som sadol na lep ľuďom, ktorí mi dokonca boli blízkí. Ale nechcem to ani rozmazávať, lebo ako my hovoríme, šakali štekajú a karavana ide ďalej.

Ovlivňuje vás znamení, ve kterém jste se narodil?
Já som sa narodil v dvoch znameniach, v noci z leva na pannu. Som lev, čo žerie panny.

Na počátku éry Elánu před 30 lety stál ale váš bratr, záměrně neuvádím jeho jméno, neboť je předmětem soutěže našeho časopisu. Žije už léta v Austrálii, zřejmě se vídáte sporadicky. Chybíte si?

Tak iste, ale my spolu telefonujeme, mejlujeme. On v podstate si zvykol teraz každý rok jezdiť do Evropy. Takže každý rok ma tu navštíví.
Hrál bubny? Ještě se muzice věnuje?
Ano, zabývá sa hudbou, ale nie aktívne, skôr pasívne. Robí hudobného režiséra v rozhlase v Adelaide, nahrává rozličné veci, neodišiel úplne od hudby.

Než vstoupil do života Elán vám, hrál jste kromě jiného i s Modusem, ...
Ano, já som založil Modus, voľakedy.

Měla jsem tu kapelu strašně ráda, hrál jste v ní od roku 1967 a odcházel jste v době, když přišla Marika Gombitová. Nevíte, jak funguje Modus dnes?
Myslím si, že teraz nemá Modus stálú zostavu. Janko Lehotský, ktorý to prevzal celé, občas postaví nejakú kapelu, občas si robí sólo. Nemám o nich úplne presné informácie.

Kam se chystáte na dovolenou?
Idem do Chorvátska
Zase se budete potápět?
Ano, aj.


Autor: Hana Dvořáková

Zdroj: Havířovský babský Elán, http://www.mesto-havirov.cz


Do múzea pridala: Aknel
Komentáre
Žiadny komentár ešte nebol pridaný. Buďte prvý kto pridá komentár.
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Perfektný! Perfektný! 100% [1 Hlas]
Veľmi dobrý Veľmi dobrý 0% [Žiadne hlasy]
Dobrý Dobrý 0% [Žiadne hlasy]
Priemerný Priemerný 0% [Žiadne hlasy]
Biedny Biedny 0% [Žiadne hlasy]
Prihlásenie
Meno (nick)

HesloZabudli ste heslo?
Pre získanie nového kliknite práve sem.
Shoutbox
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli pridať správu.

gfru
09/12/2015
ahojte, nemá niekto na kazete nahraný jožov video príspevok zo Slávika z roku 2000?

Stevo
08/10/2011
Ahoj. Pozdravujem všetkých elánistov a som rád, že som objavil stránku ktorá spája ľudí "rovnakej krvnej skupiny":-)

zuzuant
27/06/2011
prosím Vás ľudia bola som na koncerte v BN a chcem sa spýtať nevie niekto meno kameramana ktorý kameroval pod pódiom? myslím že bol aj v Pardubiciach...ďakujem moc by ste mi pomohli smiley

Tomas88
28/02/2010
Dávnejšie tu padla otázka, kto naspieval Vodu... v angličtine. BOl to Anthony Field a link na stiahnutie mp3 je v našom NeBySa fóre.

sora
25/01/2010
ahoj,zdravím všechny elánisty.V dubnu nám konečně víjde nové cd

Tomas88
09/11/2008
ahoj, nie som si v tomto momente istý, kto ju naspieval, ale ak chceš, môžem ti ju poslať ripnutú do mp3 z videoklipu z DVD Fontána pre Zuzanu III

kubo
06/11/2008
Ahojte vseci.Neviete nahodou kto naspieval pesničku:Voda čo ma drží nad vodou v angličtine a kde by som ju mohol zohnať?

Jarecny
04/11/2008
DAKUJEM ZA RARITY, TESIIIIIM

mountain_lover
24/10/2008
výborná vec smiley

MisoD
23/10/2008
Do sekcie rarity dnes pribudla kompletná publikácia 15 rokov piesní o láske alebo Elán, to je... takže opäť niečo nové na čítaniesmiley

Archív shoutboxu