Ahoj kamaráti, ahoj všetci,

práve ste zavítali na retro stránku NeBySa.com, ktorá bola v prevádzke od roku 2004 do roku 2010.

Doba sa zmenila, Jožovu predajňu s motorkami na Teslovej ulici či Vašove štúdio Relax v Dúbravke už nenájdete, ale naše betálne články si tu stále s chuťou prečítať môžete.

Vaši Mišovia


"top rozhovor" 

Každý deň nám niečo dá i niečo vezme


Rozhovor s Ľubošom ZemanomĽuboša Zemana netreba osobitne predstavovať priaznivcom Elánu, ale ani slovenskej hudby ako celku. Bol pri začiatkoch kariéry našej hudobnej legendy, napísal mnoho výborných textov pre Vaša Patejdla, od prelomového albumu Chlapčenský úsmev až dodnes. Spýtali sme sa ho na všeličo možné a v nasledujúcom rozhovore Vám ponúkame, čo všetko nám pán textár prezradil o svojom živote, tvorbe a inšpirácii.· Na čom momentálne pracujete? Objavia sa Vaše texty aj na novom albume Elánu?

Momentálne pracujem na zbierke básní, ktorú by som chcel vydať v jednom známom vydavateľstve koncom roka. Už teraz uprednostňujem poéziu pred piesňovými textami. Dva texty som mal na albume Tretie oko v podaní Elánu. Jožo Ráž má nejaké moje ešte nezhudobnené texty doma a či ich použije, to vie len on ...


· Čo Vás najviac inšpiruje? Tvoríte dnes inak ako v minulosti, alebo stále rovnako?

Všetci sme poznačení časom. Každý deň nám niečo dá i niečo vezme, inšpiráciou je všedný život, príbehy ľudí okolo nás. Niečo na mňa pôsobí silnejšie, niečo slabšie. Ale stále je tu láska, pravda a spravodlivosť a príroda. To sú témy, ktoré ma zaujímajú. Inšpiruje ma poézia veľkých básnikov, dobré knihy a život.


· Zájdete občas na koncert? Ak áno, aké máte pocity pri piesňach s Vašimi textami?

Na koncerty chodím stále menej, nepáči sa mi nedokonalý zvuk, tlačenica a niekedy prostredie. Radšej si dám slúchadlá a počúvam hudbu doma alebo v aute na dlhších cestách. Vlastné texty mi niekedy zlepšia náladu, niekedy si však poviem, že s odstupom času by som to napísal inak.

· Fanúšikovia sa nás pýtajú na námet pesničky Nepriznaná. Mohli by ste nám ho prezradiť?

Nie, lebo je nepriznaná. A niektoré veci v živote musia s ľuďmi odchádzať do hrobu, aby raz, aj tam na nebi, bol dobrý koncert...


· Ktorý text Vás najviac vystihuje?

Asi text k piesni Umenie žiť. Vyjadril som v ňom svoj životný postoj k veciam okolo nás a je to aj taký môj malý duševný striptíz.Teší ma byť šedou eminenciou


· Legendárna je Vaša spolupráca s Vašom Patejdlom. Ako vlastne vznikla?

Zrodila sa zo spolupráce s Elánom, veď bez Vaša by Elán nebol tým, čím sa stal. Jožo tvoril dokonalú dvojicu s Borisom Filanom, ja som viac inklinoval k lyrickému Patejdlovi. S Vašom sme si rozumeli aj bez slov, spájali nás spoločné názory na ľudskú existenciu, vyznávali sme rovnaké hodnoty a v umeleckej práci sme boli naladení na tú istú vlnu. Keď neskôr Vašo odišiel z Elánu, zavolal mi a výsledkom bola profilová LP platňa Chlapčenský úsmev. Dodnes je to asi to najlepšie, čo sme spolu urobili. Tie pesničky, boli ako para, ktorá vyletela z tlakového hrnca a podobala sa na naše duše. Možno preto je tam vzácna jednota hudby, textov a interpretácie. A možno aj istej životnej skúsenosti. Neboli sme už mladí, ale ani starí. Začínali sme rozumieť sebe samým i ľuďom okolo nás a strašne sme chceli byť najlepší! Neviem, či sa nám to ešte niekedy podarí...


· Na jednej fotke z 80. rokov ste spolu s Vašom Patejdlom prebrali autorskú cenu Bratislavská lýra. Nemrzí Vás, že tento festival zanikol bez náhrady a nenašiel sa nik, kto by na túto tradíciu nadviazal?

Tento festival nemal zaniknúť! Predbehol dobu a mal vysokú organizačnú i umeleckú úroveň. Bola to fantastická šanca pre našich autorov a interpretov na konfrontáciu so svetom, závideli nám ho aj Česi, ktorí boli jeho veľkí priaznivci. Mám doma deväť Bratislavských lýr - možnosť získať tú desiatu, by bola pre mňa veľkou motiváciou, ak by festival obnovili. Bolo by to iste zaujímavé, zmerať si sily s novou mladou krvou zo Superstar.


· Boris Filan či Kamil Peteraj vydali viaceré zbierky svojich textov. Minule sa nás naša kamarátka Katka, ktorá tieto knižky zbiera, spýtala, či existuje taká knižka aj od Vás. Na mieste je teda otázka, či ste vydali alebo plánujete vydať zbierku svojich textov?

Kamarátka Katka zmeškala vlak. Pred dvoma rokmi mi vydavateľstvo Ikar vydalo zbierku textov a básní pod názvom Trištvrte na jeseň. Napriek pomerne vysokému nákladu je knižka už vypredaná. Ak vydrží a ja prekonám lenivosť, tak tento rok sa na trhu objaví druhá knižka s pracovným názvom Milovanie za päť. Bude to intímna lyrika, ľúbostná poézia a trochu filozofie starnúceho muža.


· Spevák býva slávny a textár zostáva väčšinou v pozadí, hoci práve jeho slovami a myšlienkami spevák okúzľuje davy. Mišovia si myslia, že je to s tou popularitou trochu nespravodlivé. Nemali ste niekedy chuť vyjsť na pódium a povedať, že za tými piesňami ste aj Vy?

Nie. Teší ma byť šedou eminenciou a z diaľky sa dívať na to, čo moje texty robia s ľuďmi. Bez interpreta by však boli len papierovými drakmi, ktoré ďaleko nedoletia. Napokon, spevák je ten, ktorý nesie kožu na trh a najviac riskuje. A spravodlivosť je v tom, že interpreti sa menia, ale autori zostávajú.


Mojou najväčšou záľubou sú knihy


· Čomu - okrem písania - sa ešte venujete?

Som knihomoľ. Mojou najväčšou záľubou sú knihy. Mám ich stovky a čítam vždy a všade, kde sa to len trochu dá. Literatúra mi dobíja batériu a súčasne posilňuje moju ľudskú pokoru, lebo každý deň objavím autora, ktorý napísal niečo geniálne a často ma štve, že som to nebol ja. Coelho, Márquez, Soyener, Ferlinghetti, alebo Rúfus - to sú autori, ktorých mám rád. Keď chcem niečo múdre do postele, beriem si knihu! Čítam aj na cestách, lebo cestovanie je moje druhé hobby. Videl som veľa krajín sveta a ako novinár som ich priblížil čitateľom, či rozhlasovým poslucháčom. Vždy ma zaujímali miestni ľudia, ich skutočný život, tradície, história, kultúra, kuchyňa a hudba. Cestovanie človeka oslobodzuje, ďaleko od Slovenska je úprimnejší, zraniteľnejší, ale aj vnímavejší. A po návrate si často oveľa viac váži domov.


· Aký bol Ľuboš Zeman na rozhraní medzi chlapcom a mužom?

Divoký a bohémsky - s dobrým nosom na voňavky dievčat a archívne víno. Veľa dával a ešte viac dostával. A potom zrazu dospel a bolo po srande.


· Aj Vás liečili voňavky dievčat? Kedy ste našli tú najkrajšiu, vonia Vám až dodnes?

Na vône mám naozaj dobrý nos. Asi som bol v predošlom živote psom, alebo voňavkárom. A viem oceniť, keď si žena k svojmu naturelu vyberie tú správnu voňavku. Neverili by ste, ale máloktoré to naozaj vedia. A tie, ktorým sa to podarilo, dostali za odmenu pesničku...


· Akú knihu by ste odporúčali našim čitateľom pre chvíle oddychu?

Na pomalé čítanie, plné sústredenia a dychtivosti, odporúčam dielo "Román môjho života" od kolumbijského spisovateľa Gabriela Garciu Márqueza. Jeho magický realizmus mi vždy rozprúdi krv v žilách a do mysle vpašuje neodbytnú otázku, či som nežil nadarmo...
Za rozhovor ďakujú Mišoviaobrázok bol prevzatý z CD-ROM Elán a jeho cesty , vydavateľ: KDK Company s r.o. 1998


späť...BlueBoard.cz
Použitie materiálov z tejto stránky je bez súhlasu autorov zakázané.
P & C Mišovia 2004 - 2010. misovia@nebysa.com

NAJ.sk