Henry Tóth: Pesničky Elánu som nepoznal, no som rád, že som sa ich naučil (2007)

Na úvod leta tu máme rozhovor s človekom, ktorý Vám je nepochybne veľmi dobre známy: excelentný gitarista Henry Tóth je osobnosťou našej hudby a od megakoncertu a albumu Tretie oko je tiež nezameniteľnou súčasťou koncertov skupiny Elán. Takže ako je to s tým učením sa pesničiek? Čítajte a dozviete sa.

 • Stretli sme sa s Vami na koncerte Slavonix. Aký je Váš vzťah k ľudovej hudbe?

Donedávna som mal pocit, že žiaden. Až keď ma Ľubo Horňák zavolal do projektu Slavonix, som zistil, že sa mi páčia ľudové piesne, aj keď skôr takého slaďákového typu – Ej padá, padá rosenka, Keby som bol vtáčkom. Práve som si spomenul, že som pred tromi rokmi nahrával a aranžoval s M. Čekovským pre Annu Katarinu Schatzl ľudové piesne napr. Zbohom ostávajte a  rôzne švédske, nemecké a iné a veľmi ma to bavilo.

 • So skupinou Elán ste po prvýkrát vystúpili na megakoncerte v roku 2003. Ako sa zrodila táto spolupráca a aké boli Vaše dojmy z tohto výnimočného koncertu?

Bol som oslovený druhou polovičkou železného jadra Janom Balážom, ktorý mi zvestoval, že sa chystá CD a náväzne na to veľký koncert Elánu na Letenskej pláni. Jano mi navrhol honorár, ja som ho poprosil o navýšenie o 100% a „placli sme si.“ Nezabudol som ho upozorniť, že naučenie sa 34 piesní na megakoncert nebude pre mna nič ľahké, kedže som ani jednu nepoznal.Vznikali totiž v období, keď som bol buď v zahraničí, alebo v období keď som počúval Slobodnú Europu a Ő3. Nakoniec som sa pesničky naučil a som tomu veľmi rád, lebo som sa naučil „moderné ľudové piesne“. Úžasné texty a Jožov hlas….

 • Na megakoncerte nás zaujal jeden moment: v závere skladby Dresy sa Jožo Ráž zrazu zasmial a vyslovil Vaše meno. Mohli by ste nám to trochu objasniť?

Je to logické. Nečudujte sa mu. Spomenul si na meno jedného z najlepších svetových gitaristov (minimálne v tomto okrese).

 • Čo Vás pri spolupráci s Elánom najviac prekvapilo?

Počet promile, s akým som schopný tieto koncerty odohrať ( a to sa stále nechytám na železné jadro).

 • Mišovia si obľúbili viaceré skladby z albumu Tretie oko, ktorým ste dodali výborný gitarový „sound„. Spolupracujete aj pri tvorbe nového albumu Elánu Anjelská daň?

Za pochvalu za Tretie oko ďakujem, snažil som sa a neverím, že by som na Anjelskú daň nahral horšie gitary.

 • Ktoré piesne Elánu hráte najradšej a sú Vaše „srdcovky„?

Čaba neblázni, Láska moja, Spolok cvokov.

 • Ako ste sa vlastne dostali k hudbe a ku gitarám?

Napriek tomu, že som z umeleckej rodiny a hudbu som počúval od malička, najmä klasickú, na gitaru som začal hrať až v puberte. Gitara ma síce chytila v štrnástich, ale až teraz, keď mám 45 ma začala naozaj baviť.

 • Ste známy ako skvelý gitarista a inštrumentalista, skladáte však aj vlastné pesničky?

Samozrejme, ale len inštrumentálne, lebo nemám pocit, že by som po štúdiových nahrávkach slovenskej populárnej hudby mal aj ja napísať niečo populárne. Mám za sebou 3 vlastné CD a som hrdý na to, že sú „nepopulárne“.

 • Spolupracovali ste s mnohými interpretmi, dlhé roky sa pohybujete v oblasti hudby. Ako by ste zhodnotili súčasnú slovenskú pop-music?

 • Aký hudobný štýl je Vám osobne najbližší?

Blues.

 • Na čom v súčasnosti pracujete a kde Vás budeme môcť najbližšie vidieť?

Je toho veľmi veľa. Najradšej hrám ale koncerty, a to v čo najväčšom počte. Rád si zahrám s Elánom pre množsto ľudí v jeden deň a na druhý pre pár ľudí v nejakom klube a na ďalší deň si rád zahrám na nejakej párty pre bohatých a okrem toho si cvičím každý deň 5 až 7 hodín. A musím povedať, že ma to strašne baví. Vyslovene vyhľadávam hranie pred publikom a to hocijakým , lebo je to to najpravdivejšie. Ľudia veľmi spontánne reagujú na moju hru alebo hru kapely, s ktorou hrám a sú okamžite schopní dať najavo, či sa im niečo páči alebo nepáči. Verte mi, je to fantastický pocit, keď ľudia po každom sóle, improvizácii tlieskajú a niekedy naopak musím analyzovať po koncerte, prečo to, čo sme hrali nebolo až také úspešné. A som rád, že každý koncert je iný, preto sa na žiaden dopredu nepripravujem. Spolieham sa na skúsenosti, radosť z hry a nechávam sa inšpirovať náladou publika.

 • Čo rád počúvate (prípadne čítate), keď sa chcete odreagovať?

Počúvam zvuky okolo mňa a občas aj vo mne. Čítam už len na toalete a zväčša články v bulvárnych novinách o slovenských celebritách a zaspávam so spokojným pocitom, že iným drbe ešte viac než mne.

 • Ako a kde si v lete najlepšie oddýchnete?

Doma v posteli a pri cvičení na gitaru. Dovolenku som nemal asi sedem rokov.

Mišovia

Spisovateľ a Blogger

Súvisiace príspevky:

nebysa.sk © 2023 | designed by Michal Lukáčik